تبلیغات
آب مایه حیات کشاورزی - بحران کمبود آب در کشور جدی است.

آب مایه حیات کشاورزی

وَ أنزَلنا مِنَ السَّـماءِ مـاءً طَـهوراً وازآسمان آبی بس پاکیزه فرو فرستادیم. سوره فرقان آیه 48


محمد تشیعی بعد از ظهر پنجشنبه در گردهمایی ائمه جمعه گلستان، با اشاره به کاهش 24 درصدی بارندگی نسبت به سال آبی 89 افزود: اگر در مصرف آب کشاورزی 10 در صد صرفه جویی کنیم، مشکل آب شرب ما حل می شود.

وی افزود: با توجه به رشد جمعیت در ایران، سرانه سالانه منابع آب تجدید شونده که در سال 1335 حدود هفت هزار مترمکعب بوده است، در سال 1375 به دو هزارمتر مکعب کاهش یافته و پیش بینی می شود که تا سال 1400 به حدود 800 متر مکعب کاهش یابد که این میزان پایین تر از مرز کم آبی (1000 متر مکعب ) است.
تشیعی گفت: هزینه های بالای تامین، انتقال و توزیع آب، افزایش بی رویه مصرف و منابع محدود آب قابل دسترس در آینده نزدیک ، کشور را با بحران های جدی جدیدی مواجه می سازد.
وی بیان داشت: با توجه به تقسیم بندی سازمان ملل متحد، کشور ایران در سال 1400، نه تنها شرایط تنش و فشار ناشی از کمبود آب را تجربه خواهد کرد، بلکه وارد شرایط کمیابی شدید آب می شود.
معاون نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه گفت: از هم اکنون در سال های خشک، شاهد کمبود و بحران آب هستیم که می تواند نه تنها خسارات اقتصادی بلکه تنش های اجتماعی و مخاطرات بهداشتی برای کشور به بار آورد.
وی تهیه برنامه های عملیاتی برای کاهش هدررفت در شبکه، تدوین استراتژی های هر بخش هدررفت تدوین برنامه های مدیریت مصرف، پیگیری برای نصب تجهیزات کاهنده، پیگیری برای استقرار سیستم های قرائت از راه دورکنتور مشترکان برای مصرف مشترکان وپیگیری برای استقرار سیستم های کنترل خودکار برای مدیریت بهینه تولید وتوزیع را از جمله اقدامات برای کاهش مصرف آب در کشور عنوان کرد.
تشیعی در ادامه با توجه به نقش و جایگاه ائمه جمعه و جماعات در ترغیب مردم و ایجاد نگرش مثبت و ایجاد هنجارهای لازم در جامعه اظهار داشت: کمک برای ایجاد و توسعه فرهنگ مصرف بهینه آب ، بیان و ارزش نهادن به تلاش های که جهت تامین، انتقال، توزیع آب و هزینه هایی که برای استحصال، انتقال، ذخیره سازی، تصفیه و توزیع آب توسط شرکت های آب و فاضلاب انجام می شود از جمله اقداماتی است که ائمه جمعه می توانند برای رفع مشکل کم آبی کشور به نهاد های مسئول یاری برسانند.


منبع : آبنمانیوز


نوشته شده در چهارشنبه 11 خرداد 1390 ساعت 05:08 ق.ظ توسط فرزانه فتح آبادی نظرات |

اخرین مطالب
تصاویری ازتالاب های زیبا
آب = امانت
تنها درآمد طبیعت ایران در سال 90 ، پدرش بود!
دانستنی های آب
آبیاری کوزه ای چیست؟
دعوت به همایش
افزایش بارندگی هادرسال جدید
سیستم آبیاری کابلی
آغازی دوباره
مرکز بین المللی تحقیقات و فناوری آبیاری و زهکشی در ایران
استان پایلوت آبهای زیرزمینی
معرفی چند اثر درباره ی آب
یک کتاب
کمال
آزمایش آبیاری زیرسطحی سفالی
تغذیه آب های زیرزمینی
نقش سیلاب در غنی شدن خاک
نسل آینده ازآب سهمی دارد.
عواقب فرونشست زمین
نقش پساب هادرجبران کمبود آب
تصفیه‌خانه‌هاتوانایی كاهش شوری آب را ندارند.
سهل انگاری عامل نابودی
بحران آب درخاورمیانه وخروج آب ازمرزکشور
جمع آوری آب
عکس هایی ازشکاف زمین براثرافت سطح آب های زیرزمینی
کسری یک میلیارد مترمکعبی آب
غرفه نمونه
استفاده ازنانو تکنولوژی درعلوم آب وخاک
دوعامل خشکسالی
نقش گلخانه های خورشیدی درکشاورزی چین