تبلیغات
آب مایه حیات کشاورزی - روش های مختلف آبیاری زیر سطحی

آب مایه حیات کشاورزی

وَ أنزَلنا مِنَ السَّـماءِ مـاءً طَـهوراً وازآسمان آبی بس پاکیزه فرو فرستادیم. سوره فرقان آیه 48

امروزه روش آبیاری زیر سطحی در دنیا گسترش زیادی پیدا کرده و در این رابطه از شیوه های مختلفی برای تأمین آب مورد نیاز گیاه استفاده شده است .

 

1- لوله های تراوا

روش آبیاری قطره ای زیر سطحی با استفاده از لوله های متخلخل و قابل انعطافی موسوم به ( تروا )  در سال های اخیر در ایران تولید و ترویج می شود. قسمت زیادی از ماده اولیه این لوله ها از بازیافت لاستیک های فرسوده است که با پودر پلی اتیلن خالص به نسبت 2 به 1 مخلوط وحرارت داده می شود .سپس این مخلوط از میان یک دستگاه فشار عبور داده می شود . دما وسرعت دستگاه برای تولید محصول با کیفیت مناسب قابل تنظیم است .اندازه خلل وفرج موجود در سطح لوله به صورت مستقیم کنترل نمی شوند. از این رو اندازه و توزیع خلل و فرج بر روی لوله تا حدی تصادفی بوده و در محدوده 5 تا 15 میکرون متغیر است.فشار کارکرد بهینه بین 60 تا 80 کیلو پاسکال است که میزان آبدهی لوله های نامبرده در این محدوده فشاری حدود 5/1 تا 2 لیتر در ساعت در هر متر از طول لوله گزارش شده است. عمق کارگذاری لوله های تراوا بسته به نوع کشت از 20 تا 70 سانتی متر متغیر بوده و با توجه به نوع گیاه ممکن است از دو خط لوله نیز استفاده کرد.

2- لوله های تی تیپ (نوارهای دو جداره)  

این لوله ها علاوه بر حمل آب دارای یک سری روزنه به فاصله های یکسان است که هر یک از آنها مشابه یک قطره چکان عمل می کنند. فاصله این خروجی ها به طور معمول در سه اندازه 20 ، 25 و 30 سانتی متر و قطر داخلی لوله 16 میلی متر است . لوله تی تیب در چهار ضخامت 100 ، 200 ، 300 و 400 میکرون ، تولید و به بازار عرضه می شوند. روشن است هر چه ضخامت لوله بیشتر باشد ، عمر و دوام لوله بیشتر و برای چندین فصل کشت قابل استفاده خواهد بود. فشار کارکرد مناسب لوله ها بین 8/0 تا 2/1 بار است. نوار های دو جداره را هم می توان روی سطح خاک و هم در عمق توسعه ریشه گیاه قرار داد.

3- لوله های سفالی

شکل توسعه یافته کوزه های سفالی است که در گذشته در برخی مناطق از آن استفاده می شد. این لوله ها بایددر عمق توسعه ریشه گیاه کار گذاشته شده و از راه تراوش آب از جداره و محل اتصال لوله ها نیاز آبی گیاه تامین می شود. میزان آبدهی لوله های سفالی بستگی به فشار آب موجود در لوله ، قطر لوله و نحوه پخت آن دارد ، بنابر این از این راه قابل کنترل است. فراوان بودن مواد اولیه برای ساخت آن ، داشتن تکنولوژی ساده ، نبود مشکلات زیست محیطی و پایین بودن میزان مصرف آب از ویژگی های این روش نسبت به لوله های تراوا و تی تیپ به شمار می رود. 

منابع : مدیروب بااستفاده از وب سایت های علمی برگرفته ازکتاب اصول وعملیات آبیاری  قطره ای ،علیزاده از انتشارات آستان قدس و زراعت عمومی انتشارات پیام نوراستفاده نموده است.


نوشته شده در چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 ساعت 10:34 ب.ظ توسط فرزانه فتح آبادی نظرات |

اخرین مطالب
تصاویری ازتالاب های زیبا
آب = امانت
تنها درآمد طبیعت ایران در سال 90 ، پدرش بود!
دانستنی های آب
آبیاری کوزه ای چیست؟
دعوت به همایش
افزایش بارندگی هادرسال جدید
سیستم آبیاری کابلی
آغازی دوباره
مرکز بین المللی تحقیقات و فناوری آبیاری و زهکشی در ایران
استان پایلوت آبهای زیرزمینی
معرفی چند اثر درباره ی آب
یک کتاب
کمال
آزمایش آبیاری زیرسطحی سفالی
تغذیه آب های زیرزمینی
نقش سیلاب در غنی شدن خاک
نسل آینده ازآب سهمی دارد.
عواقب فرونشست زمین
نقش پساب هادرجبران کمبود آب
تصفیه‌خانه‌هاتوانایی كاهش شوری آب را ندارند.
سهل انگاری عامل نابودی
بحران آب درخاورمیانه وخروج آب ازمرزکشور
جمع آوری آب
عکس هایی ازشکاف زمین براثرافت سطح آب های زیرزمینی
کسری یک میلیارد مترمکعبی آب
غرفه نمونه
استفاده ازنانو تکنولوژی درعلوم آب وخاک
دوعامل خشکسالی
نقش گلخانه های خورشیدی درکشاورزی چین