تبلیغات
آب مایه حیات کشاورزی - شاخص مصرف آب در بخش كشاورزی با استاندارهای جهانی فاصله دارد.

آب مایه حیات کشاورزی

وَ أنزَلنا مِنَ السَّـماءِ مـاءً طَـهوراً وازآسمان آبی بس پاکیزه فرو فرستادیم. سوره فرقان آیه 48

مدیركل دفتر بهبود بهره‌وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو گفت: شاخص بهره وری آب در بخش كشاورزی حدود 0.8 كیلوگرم تولید محصول خشك به ازای مصرف هر مترمكعب آب است كه با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.

گزارش ایرنا از وزارت نیرو حاكی است، 'علی اكبر قبادی' اظهار داشت: شاخص بهره وری آب در بخش كشاورزی در جهان بین 1.5 تا 2.5 كیلوگرم تولید محصول خشك به ازای مصرف هر متر مكعب آب است. 


15ord.kh

قبادی ادامه داد: شاخص یادشده در تركیه در همسایگی ایران افزون بر2 كیلوگرم است كه این امر فاصله ما با دیگر كشورها را نشان می دهد.

وی تصریح كرد: ایران از نظر اقلیمی دربافت جغرافیایی خشك و نیمه خشكی قرار دارد و براین اساس ضروری است افزایش بهره وری در مصرف آب با جدیت بیشتری پیگیری شود و دراین میان افزایش بهره وری درآب كشاورزی نیاز به یك حركت جهادی دارد.
قبادی اظهار داشت: ضروری است روش های آبیاری، نحوه كاشت و نگهداری از محصول در كشور اصلاح شده و به سمت روش های مدرن و كم مصرف حركت كرد.

مدیركل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو متوسط آب قابل استحصال و در دسترس از منابع مختلف را در كشور 130 میلیارد مترمكعب عنوان كرد و گفت: از این میزان نزدیك به 100 میلیارد مترمكعب قابل بازیابی و استفاده است كه 60 درصد آن در بخش آب های زیرزمینی و 40 درصد مابقی نیز در بخش آب های سطحی قرار دارد.

وی با بیان اینكه در بسیاری از سال ها و با توجه به شرایط خشكسالی این رقم كاهش می یابد ، افزود: مصارف آب همواره در حال افزایش بوده و میزان بهره‌برداری بیش از ظرفیت منابع آبی است.

این مقام مسئول یادآور شد: پیش بینی كسری مخازن آب زیرزمینی در برنامه چهارم توسعه نزدیك به شش میلیارد مترمكعب بود،‌اما به دلیل خشكسالی در سال های اخیر این میزان به هشت میلیارد مترمكعب رسید.

قبادی ، استفاده از شیوه های مختلف بهره برداری از منابع آب، اصلاح الگوی مصرف، توجه به آبخوان ها و آبخیزداری، تغذیه مصنوعی، جایگزینی آب های سطحی با آب های برگشتی و نیز بازیابی پساب را از جمله اقدام هایی دانست كه در جهت جلوگیری از افزایش بحران آب موثر بوده و به تعادل منابع آبی در كشور كمك می‌كند.

مدیركل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو ، متوسط آب شرب مصرفی در شهرها و روستاهای كشور را به ترتیب 250 و 170 لیتر ذكر كرد و گفت: این میزان دو برابر مصرف آب در جهان است و نشان از وضعیت نامناسب مصرف در كشور دارد.
قبادی در پایان از مردم خواست تا با جلوگیری از نشت آب، استفاده از كاهنده های مصرف، نصب تجهیزات كاهنده و كنترل كننده بر روی شیرآلات آب خانگی، نصب دوش حمام مناسب، فلاش تانك های نوین و سایر اقدام های لازم در جهت كاهش مصرف آب اقدام كنند، امری كه می تواند میزان مصرف آب را به نصف كاهش دهد.

نجات آب


نوشته شده در جمعه 16 اردیبهشت 1390 ساعت 04:29 ب.ظ توسط فرزانه فتح آبادی نظرات |

اخرین مطالب
تصاویری ازتالاب های زیبا
آب = امانت
تنها درآمد طبیعت ایران در سال 90 ، پدرش بود!
دانستنی های آب
آبیاری کوزه ای چیست؟
دعوت به همایش
افزایش بارندگی هادرسال جدید
سیستم آبیاری کابلی
آغازی دوباره
مرکز بین المللی تحقیقات و فناوری آبیاری و زهکشی در ایران
استان پایلوت آبهای زیرزمینی
معرفی چند اثر درباره ی آب
یک کتاب
کمال
آزمایش آبیاری زیرسطحی سفالی
تغذیه آب های زیرزمینی
نقش سیلاب در غنی شدن خاک
نسل آینده ازآب سهمی دارد.
عواقب فرونشست زمین
نقش پساب هادرجبران کمبود آب
تصفیه‌خانه‌هاتوانایی كاهش شوری آب را ندارند.
سهل انگاری عامل نابودی
بحران آب درخاورمیانه وخروج آب ازمرزکشور
جمع آوری آب
عکس هایی ازشکاف زمین براثرافت سطح آب های زیرزمینی
کسری یک میلیارد مترمکعبی آب
غرفه نمونه
استفاده ازنانو تکنولوژی درعلوم آب وخاک
دوعامل خشکسالی
نقش گلخانه های خورشیدی درکشاورزی چین